Görüntülü SesliSohbet -seslikocaeli.com seslikocaeli.net seslikocaeli.org seslikocaeli - seslimsn seslichat.tc
 seslikocaeli.com seslikocaeli.net seslikocaeli.org seslikocaeli

seslikocaeli.com seslikocaeli.net seslikocaeli.org seslikocaeli

 Tarih : 09.09.2015


seslikocaeli.com seslikocaeli.net seslikocaeli.org seslikocaeli seslikandıra.com sesliderince.com seslikörfez.com sesligebze.com sesliizmit.com sesligocuk.com seslikaramursel.com seslikartepe.com seslidilovası.com seslibesiskele.com seslimsn.com da

 

seslikocaeli.com seslikocaeli.net seslikocaeli.org seslikocaeli seslikandıra.com sesliderince.com seslikörfez.com sesligebze.com sesliizmit.com sesligocuk.com seslikaramursel.com seslikartepe.com seslidilovası.com seslibesiskele.com seslimsn.com da seslikirklareli.com seslikirklareli.net seslikirklareli.org seslikirklareli seslikofcaz.com seslidemirkoy.com seslivize.com seslipinarhisar.com seslibabaeski.com sesliluleburgaz.com artık seslimsn.com da buluşuyor seslichat seslisohbet platformu        GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN           
 1. SesliChat.COM | Sesli Chat | Sesli Sohbet

  Sesli Chat ile Karşınızdakilerle Sesli ve Görüntülü Sohbet Edebilirsiniz. Sesli Sohbet İçin Tıklayınız!
  www.seslichat.com/ - Önbellek - Benzer
 2. Sesli Chat Sesli Sohbet Görüntülü Chat Kameralı Görüntülü Sohbet

  SesliChat.Biz.Tr SesliChat Sesli Chat Sesli Sohbet Görüntülü Kameralı Chat Görüntülü Sohbet Sitemize Hosgeldiniz Üye olmadan Sohbet Edebilirsiniz.
  www.seslichat.biz.tr/ - Önbellek - Benzer
 3. SesliChat,Sesli Chat, SesliSohbet, Sesli Sohbet, SesliChat Sitesi ...

  SesliChat,Sesli Chat, SesliSohbet, Sesli Sohbet, SesliChat Sitesi,SesliSohbet Sitesi, Kamerali Sohbet, Hasretgulu.com.
  www.hasretgulu.com/ - 16 saat önce - Önbellek
 4. Ne-Nerede.Com Sesli Chat Seslichat Sesli Sohbet Seslisohbet ...

  Kardeşliğin, Dostluğun ve Barışın Bulustuşu Tek Sesli Sohbet, Sesli Chat ve Görüntülü Chat Platformu.
  www.ne-nerede.com/ - Önbellek - Benzer
 5. SesliDunya.com, Sesli chat ,seslichat, sesli sohbet, seslisohbet ...

  sesli siteler, sesli chat sitesi sesli Sohbet, sesli Chat, kameralı chat, kameralı sohbet sesli sohbetsesli sohbet.
  www.seslidunya.com/ - 4 saat önce - Önbellek - Benzer
 6. seslichat, seslisohbet, sesli, sesli sohbet, sesli görüntülü ...

  EL-Ele.Com,Sesli Sohbet,Sesli Chat,Kameralı Sohbet,Sesli Siteler,SesliSohbet Siteleri.
  www.el-ele.com/ - Önbellek - Benzer
 7. sesli sohbet,sesli chat,sesli,kameralı sohbet,görüntülü,sesli ...

  sesli sohbet, sesli chat, seslisohbet sitesi, seslichat sitesi, Goruntulu sohbet.
  www.yildizsesli.com/ - Önbellek - Benzer
 8. TIRTIKLA.Com - sesli chat, sesli sohbet, seslichat, kameralı ...

  sesli chat, kamerali chat, Görüntülü chat, sohbet, sesli sohbet ve sohbet odalarımızla sizlerleyiz.
  www.tirtikla.com/ - Önbellek - Benzer
 9. sesli chat

  www.harikasin.net/ - Benzer
 10. Sesli Chat Sesli Sohbet SesliChat Seslisohbet Sesli

  Sesli Chat, Sesli Sohbet, SesliChat, SesliSohbet, Sesli.
  www.birsesver.com/ - Önbellek - Benzer
seslichat ile ilgili aramalar

sohbet chat

sesli sevgi

görüntülü sohbet

birsesver                          

Kocaeli (il)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara
Bu madde Kocaeli il sınırları içindeki tüm bölgeyi kapsamaktadır. Başlığın diğer anlamları için Kocaeli (anlam ayrım) sayfasına gidiniz.
Kocaeli ili
Konum
Kocaeli ili
Kocaeli ilinin konumu
İlçeler
İlçeleri
Yönetim
Ülke: Türkiye Bayrağı Türkiye
Coğrafi Bölge: Marmara Bölgesi
Vali: Ercan Topaca
Genel bilgiler
Yüzölçüm:  3.505 km2 (1.353 sq mi)
Nüfus: [1]
 - Şehir nüfusu: 293.339[1]
 - Köy nüfusu: [1]
 - Yoğunluk 0 kişi/km2
Diğer bilgiler
Plaka kodu: 41
Alan kodu: 262
Website: T.C. Kocaeli Valiliği

Kocaeli ili, Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara Bölgesi'nin Anadolu yakasında yer alan bir ildir. İlin merkezi İzmit'tir. Adını, 1320 senesinde İzmit ve havalisini fetheden Akça Koca'dan alır.


Konu başlıkları

[gizle]

Coğrafi Konumu [değiştir]

Kocaeli ili, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde, 29°22'—30°21' doğu boylamı, 40°31 '—41°13' kuzey enlemi arasında yer alır. Doğu ve güneydoğuda Sakarya, güneyde Bursa illeri, batıda Yalova ili, İzmit Körfezi, Marmara Denizi ve İstanbul ili, kuzeyde de Karadeniz'le çevrilidir. İl merkezi İzmit'in doğusundan geçen 30° doğu boylamı Türkiye saati için esas kabul edilir. Kocaeli ilinin yüzölçümü 3.505 km 2 'dir. Asya ile Avrupa'yı birleştiren önemli bir yol kavşağında bulunmakta­dır. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi işlek bir denizyoludur. İlin kuzeybatı yüzündeki İstanbul il sınırı, Gebze ile İstanbul arasında akan Kemiklidere' nin doğusundan geçer. Güneybatıda İstanbul-Kocaeli sınırı İzmit Körfezi'nin karşı kıyısında Yalova topraklarıyla son bulur. Bursa sınırını Samanlı Dağları'nın tepelerinden geçen hat oluşturur. Güney­doğuda bu sınır Maşukiye' nin hemen yanındaki Sapanca Gölü kıyısında Sakarya iline dayanır.

Ovalar ve Platolar [değiştir]

İlde çok sayıda küçük dere vadisi vardır. Ovalar genellikle akarsuların yığıntılarıyla oluşmuş küçük alüvyal düzlükler niteliğindedir. Karadeniz'e dökülen akarsuların oluşturduğu vadiler, Kocaeli Yarımadası'nın yeni bir biçim almasına yol açan tektonik hareketlerin öncesinde ortaya çıkmış, buna karşılık Marmara Denizi'ne dökülen akarsu vadileri bu hareketlerin sonrasındadır.

Kocaeli Yarımadası'nın bugünkü biçimi, İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü gibi tektonik çöküntüler, Karadeniz gibi çanaklaşmalar ve deniz yüzeyindeki değişmelerle belirlenmiş yarımadanın kıyı kesimlerinde denize taraçalar oluşmuştur. Bu arada akarsuların aşağı çığırlarında da genişleyen alüvyal dolgu tabakalar ve kıyı birikim kuşakları oluşmuştur. Daha önce de belirtildiği gibi yarımadadaki su bölümü çizgisi, İzmit Körfezi'ne çok yakın bir kesimden geçmektedir.


sex [değiştir]

İl topraklarından kaynaklanan suların bir bölümü Ka­radeniz'e, bir bölümü de Marmara Denizi'ne ulaşır. Kocaeli Yarımadasında uzanan dağların sırtı İzmit Körfezi ve Mar­mara'ya daha yakın olduğundan Karadeniz'e dökülen akar­sular daha uzundur. Gebze'nin Tepecik köyü yakınlarından doğan 71 km uzunluğundaki Riva (Çayağzı) Deresi İstanbul Boğazı giri­şinin doğusunda Karadeniz'e dökülür. Ağva Deresi de denen Göksu Deresi Karayakuplu köyü yakınlarından çıkar ve Ağva'da Karadeniz'e ulaşır. Yine Karadeniz'e dökülen Yulaflı Deresi'nin uzunluğu 43 km'dir. Üzerinde İstanbul kentine su sağlayan Darlık Barajı bulunan Darlık Deresi de il toprak larından doğar. Denizli köyünden doğup Karadeniz'e dö­külen Kocadere'nin uzunluğu 50 km'dir. İl topraklarından doğup, il sınırları içinde Karadeniz'e dökülen başlıca akarsu Kandıra ilçesindeki Sansu'dur. Sakarya Nehri'ne Karadeniz'e dökülmeden önce katılan son akarsu olan Kaynarca Deresi de Kandıra ilçesinden doğar. Samanlı Dağları'ndan doğan Kirazdere İzmit kentinde körfeze dökülür. Bu dere üzerindeki Kirazdere Barajı'nın yapımı 1997'de tamamlanmıştır. Gebze ilçesindeki Dilovası Deresi'nin uzunluğu 12 km'dir. Pelitli kö­yünün güneyinden ve Tavşanlı köyünün kuzeyinden geçerek İzmit Körfezi'ne dökülür.542kmburhan dereside vardır

Göller [değiştir]

Batı bölümündeki 7km'si Kocaeli sınırları içerisinde kalan Sapanca Gölü'nün yüzölçümü 47 km²'dir. Uzuntarla, Maşukiye ve Eşme Beldelerine sınırdır.. İzmit kentine su sağlayan Kirazdere Barajı'nın ardında yer alan yapay göl ise 1,74 km²'lik bir alanı kaplar. Bir başka yapay göl de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin su ihtiyacını karşıla­mak için yaptırılan barajın ardında su toplanması sonucu oluşan Yuvacık Baraj Gölü'dür.

İklim [değiştir]

Körfez kıyılarıyla Karadeniz kıyısında ılıman, dağlık kesimlerde daha sert bir iklim hüküm sürer. Kocaeli ikliminin, Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş oluştur­duğu söylenebilir. İl merkezinde yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar yağışlı, zaman zaman karlı ve soğuk geçer. Kocaeli'nin Karadeniz'e bakan kıyıları ile İzmit Körfezi'ne bakan kıyılarının iklimi arasında bazı farklılıklar göze çarpar. Yazın körfez kıyılarında bazen bunaltıcı sıcaklar yaşanırken Karadeniz kıyıları daha serindir- İl merkezinde ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 44,1 °C (13 Temmuz 2000), en düşük hava sıcaklığı -8,3 °C (23 Şubat 1985), yıllık ortalama sıcaklık ise 14,8 °C'dir. Karadeniz kıyısında yıllık ortalama yağış miktarı 1.000 mm'yi aşar. Bu miktarı güneye doğru gidildikçe azalır, İzmit'te 800 mm'nin de altına düşer (784,6 mm). Samanlı Dağlan'nın kör­feze bakan yamaçlarında iklim Karadeniz kıyılarına benzer. Yağış miktarı da bu kesimde farklıdır. Rüzgârlar kışın kuzey ve kuzeydoğudan, yazları ise kuzeydoğudan eser.

Bitki Örtüsü [değiştir]

Kocaeli'nde bitki örtüsü, genelde Marmara Bölgesi özelliğini taşımakla birlikte, kıyısıyla dağlık alanlar arasında önemli farklılıklar görülür. Ayrıca kuzeyden güneye doğru gidildikçe Karadeniz kıyısına özgü bitki topluluklarının yerini Akdeniz bitkileri almaya başlar. Samanlı Dağları ile Karadeniz kıyısı ardındaki alanlar sık ve nemcil ormanlarla kaplıdır. Bu ormanlar daha çok kayından oluşur; bazı kesimlerde kayına gürgen, kestane ve meşe de karışır. Samanlı Dağlan'nın yüksek kesimleri iğneyapraklılarla örtülüdür. İzmit Körfezi'nin kuzey ve doğu­sunda Akdeniz iklimine özgü makilere rastlanır. Eskiden kör­fezin kuzey kıyılarında yaygın olan zeytinlikler kent ve sanayi alanı elde edilmesi amacıyla yok edilmiş durumdadır. Tahrip edilen ormanlık alanlar step bitkileri ve yalancı makilerle kaplıdır. arasıra değişebilir.Bölümün Karadeniz kıyılarını bakan taraflarında ormanlar görülürken, Marmara Denizi kıyısında bitki örtüsü yerini maki ve zeytinliklere bırakır. Bölümde toprakları bulunan İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinin üçünde de kuzayde yerleşim seyrektir. Nüfus yoğunluğu daha ılıman iklime sahip olan, güneydedir. Kuzeydeki en öenmli yerleşim merkezi Şile'dir. Buna karşılık güneyde en önemli yerleşim birimleri, İzmit, Gölcük ve İstanbul'dur.

İlin İlçeleri [değiştir]

Sıra↓ İlçe↓ 1990 Sayımı↓ 2000 Sayımı↓ 2007 Sayımı↓ 2956↓
1 İzmit 159.116 195.669 1.248.424 9.993.339
2 Gebze 190.741 253.487 310.815 282.444
3 Kandıra 11.141 12.641 15.473 15.151
4 Gölcük 76.000 55.790 571.538 129.713
5 Körfez 63.194 81.938 97.535 5.654.852
6 Karamürsel 23.000 29.353 36.466 46.132
7 Kartepe 82.551
8 Dilovası 41.643
9 Başiskele 62.663
10 Çayırova 82.494
11 Darıca 140.302
12 Derince 63.872 93.997 113.991 1.119.704

Kocaeli vilayeti nüfusu (19.922.408) [değiştir]

Belediye Nüfus Belediye Nüfus Belediye Nüfus belediye Nüfus Belediye Nüfus
Körfez 5.654.852


Gebze 282.444 Derince 1.119.704 Darıca 140.302 İzmit 9.993.339
Gölcük 129.713 Karamürsel 46.132 Kartepe 82.551 Dilovası 41.643 Çayırova 82.494
Kandıra 15.151 Başiskele 62.663

Kaynakça [değiştir]

 1. ^ a b c TÜIK

Dış bağlantılar [değiştir]
Kocaeli Haritası Kocaeli ilinin ilçeleri Türk Bayrağı

İzmit | Derince | Gebze | Gölcük
Kandıra | Karamürsel | Körfez | Çayırova | Dilovası | Darıca | Kartepe | Başiskele

Türkiye'nin İllerinin Haritası Türkiye'deki iller Türk Bayrağı

Adana • Adıyaman • Afyonkarahisar • Ağrı • Aksaray • Amasya • Ankara • Antalya • Ardahan • Artvin • Aydın • Balıkesir • Bartın • Batman • Bayburt • Bilecik • Bingöl • Bitlis • Bolu • Burdur • Bursa • Çanakkale • Çankırı • Çorum • Denizli • Diyarbakır • Düzce • Edirne • Elazığ • Erzincan • Erzurum • Eskişehir • Gaziantep • Giresun • Gümüşhane • Hakkari • Hatay • Iğdır • Isparta • İstanbul • İzmir • Kahramanmaraş • Karabük • Karaman • Kars • Kastamonu • Kayseri • Kırıkkale • Kırklareli • Kırşehir • Kilis • Kocaeli • Konya • Kütahya • Malatya • Manisa • Mardin • Mersin • Muğla • Muş • Nevşehir • Niğde • Ordu • Osmaniye • Rize • Sakarya • Samsun • Siirt • Sinop • Sivas • Şırnak • Tekirdağ • Tokat • Trabzon • Tunceli • Şanlıurfa • Uşak • Van • Yalova • Yozgat • Zonguldak


 
seslimsn seslichat.tc
URL:
http://www.seslimsn.com/yazdir.asp?ID=440